FELCO ÜRÜNLERİNİN PARÇA MALİYETLERİNİ KESİYOR

Bay Flish, ilk FELCO bahçe makasını bugünkü fabrikanın hemen yanındaki evinin garajında üretmiş. Hemen hemen 70 yıldır değişmeyen kalan basit tasarımdaki güvenilirlik, bölgenin yerel üzüm bağlarındaki şarap üreticilerinin dikkatini çekmiş ve ilk satışlarından elde ettiği gelirlerle yeni şirketini kurmuş. İsviçre’nin Fransızca konuşulan batı bölgesindeki Neuchâtel’den yaklaşık 5km uzaklıktaki Les Geneveys- sur-Coffrane köyünde bulunan FELCO SA, kalifiye bir tesviyeci ve tornacı olan Félix Flisch’in kendine o zamanlar oldukça hırslı bir hedef belirlediği II. Dünya Savaşının sonlarına kadar dayanan bir geçmişe sahip: en iyi bahçe makaslarını üretmek ve bunları İsviçre, Avrupa ve dünya çapında satmak. 

Şirketin ilk ürünleri konfor ve ergonomi, parçaların değiştirilebilirliği ve dayanıklılık sağlayacak şekilde tasarlanmış – o tarihten bu yana bu özellikler tüm FELCO ürünlerinin ortak özellikleri haline gelmiş. 1950’ler ve 60’larda üretilen FELCO bahçe makaslarının sahipleri, herhangi bir sorun olması durumunda halen yedek bıçaklar ve diğer parçalar satın alabiliyorlar.

Vidalar ve yaylar hariç olmak üzere, şirketin bahçe makaslarının tüm parçaları İsviçre’deki tesiste üretiliyor – elbette ki o iki bıçak kritik parçalar olarak görülüyor. Geleneksel olarak bu parçalar, bahçe aletleri sektöründe faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketler tarafından kullanılan presleme yöntemiyle üretiliyordu – şimdiye kadar. Robotla yükleme ve transfere entegre edilen en yeni Haas DT-1 delme-kılavuz imalat tezgahlarının yardımıyla, FELCO CNC’de işlenen bıçaklara geçiş yaparak rakiplerinden bir adım öne çıktı.

“Önceki yönetimimizde, bıçakları üretmek için çok sayıda pres makinesine ihtiyaç duyuyorduk,” diyor şirketin İmalat Müdürü Bay Sébastien Nussbaum. “İlk fikrimiz, pres yerine frezeleme ve delme için otomatik bir işleme hücresi kullanmaya başlamaktı. Böylece uygun bir CNC imalat tezgahı aramaya başladık.”

Şirket ilk Haas EC500 CNC yatay işleme tezgahını Temmuz 2011’de kullanmaya başladı. Kısa bir süre sonra bunu VM-2 dikey işleme tezgahı takip etti ve bu tezgahların performansı ve güvenilirliği sayesinde, Haas tezgahları şirketin en son projesi için potansiyel yatırımlar listesinde ilk sıralara tırmandı: otomatik bıçak işleme hücresi. Burada Bay Nussbaum diğer şeylerin yanı sıra takımları hızlı bir şekilde değiştirebilen makineler istiyordu. Haas DT-1 talaşlar arası sürenin sadece 1,8 saniye olduğu yüksek hızlı, yana monteli, 20 cepli bir takım değiştiriciye sahip. “Cömert çalışma alanı, güçlü direkt tahrikli işmili ve yüksek hızları ve hızlanmaları sayesinde, Haas DT-1 tezgahları bana istisnai bir fiyat-özellik oranı sundu,” diyor. “Ürünlerimizi üretme yöntemimizi değiştiren bir imalat çözümü için temelleri attılar.”

FELCO’nun iki Haas DT-1 tezgahı, bir araya gelerek tezgahlar arasında parçaları yönlendirmek, yüklemek ve transfer etmek için çalışan Fanuc LR Mate 200iC görüş özellikli robotları kullanarak tek bir hücre oluşturuyor. Şirket operasyonları DT-1’lere bölüyor – bir tanesi robotlar tarafından soldan veya sağdan verilen çelik bıçakların bir tarafı için kullanılıyor. 0,03mm’ye kadar toleransları olan operasyonlar arasında profil oluşturma, delik açma, özellik frezeleme ve bıçak nokta frezeleme bulunuyor. Döngü süreleri ortalama 40 saniye ve yıllık bıçak hacimleri 700.000 “Şu anda yalnızca FELCO bıçakları frezeliyor ve böylece rakiplerimizin sunduğu presli alternatiflere göre çok daha yüksek bir kalite elde edebiliyoruz,” diyor Bay Nussbaum. “Frezeleme eksiksiz bir süreç olarak yalnızca çok daha yüksek hız sağlamakla kalmıyor, bıçakları tamamlamak için taşlama da gerekmiyor.”

Yeni Haas hücresi haftada yedi gün, günde 24 saat çalışıyor. FELCO’da saat 05:00 ve 22:00 arasında tesiste çalışan ve “işlere göz kulak olan” fabrika işçileri var, ama 22:00 ve 05:00 arasında hücre insansız, ışıklar kapalı olarak çalışıyor – bu saatlere Bay Nussbaum “hayalet vardiya” adını veriyor.

İlk günlerinden itibaren, FELCO ürün yelpazesini üretmek için gereken tüm süreçleri şirket içine taşımaya çalışmış. Bu yaklaşım, şirketin teknolojik gelişmeleri sistematik olarak üretim aşamalarına entegre etmesine ve 60 yılı aşkın süredir edindiği bilgilerle bu aşamaları geliştirmesine imkan vermiş. Günümüzde, FELCO kendi alanında önde gelen bir marka olarak tanınıyor ve ürünlerini 120’den fazla ülkede dağıtan altı iştiraki var.

Kesme ve budama, doğası gereği mevsimseldir. Genel anlamda yazın budama yapılmaz, bu yüzden FELCO’nun üretimi yalnızca stok için devam eder, satışlar tipik olarak sonbaharda tekrar başlar, yılın ilerleyen dönemlerinde düşer ve ilkbaharda tekrar başlar. Toplamda, her yıl FELCO fabrikasında üretilen bir milyon bahçe makasının 90’ı ihraç edilir: 15-20’si Birleşik Devletler’e gönderilir, ardından gelen büyük pazar ise Avrupa’dır.

FELCO geçmişte çözümleri şirket içerisinde geliştirmiş, hatta kendi makinelerini üretmiştir. “DT1 tezgahlarını seçmeden önce dersimize iyi çalıştık,” diyor Bay Nussbaum. “Haas Fabrika Satış Mağazası Urma AG tarafından tedarik edildiler ve robotları Robotec’ten aldık. Bitmiş bir çözüm istemedik; sıfırdan hücreyi monte etmek ve kendi sürecimizi oluşturmak istedik, çünkü bugüne kadar hep böyle yapmıştık ve bu alanda şirket içi uzmanlığımız vardı.

Şirkete katıldığı zamanlara göre işlerin şu anda farklı yapıldığından bahseden Bay Nussbaum, dünyanın daha düşük maliyetli bölgelerinde bulunan şirketlerin gösterdiği rekabet karşısında Avrupa merkezli köklü bir imalat firmasının piyasanın ön saflarında tutulmasıyla ilgili olarak yaşadığı zorlukları özetliyor.

“2005 yılında işe başladığımda parça üretiminde çalışan 15 kişi vardı,” diyor, “bugün ise sadece beş kişi var. Maliyetleri düşük ve kaliteyi yüksek tutmak için mümkün olan her yerde CNC kullanmaya çalıştık. 15 yaşındaki presleme hücremizin yerini almasının yanı sıra, Haas DT-1 hücresi yüksek hacimli üretim için uygun ya da güvenilir olmayan FELCO’nun ürettiği eski makineleri ve diğer eski frezeleri devreden çıkarmamızı sağladı. 

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s