CATERPİLLAR TÜRKİYE PAZARINA GELMEK VE ÜRETİM YAPMAK İSTEDİKLERİNİ BELİRTTİ

Caterpillar İnşaat Endüstrisi ve Büyüyen Pazarlar Grup Başkanı Richard Levin, Türkiye pazarına gelmek ve üretim yapmak istediklerini belirterek, ”Türkiye bölgede stratejik öneme sahip bir ülke. Sadece Türkiye pazarına değil aynı zamanda bölge pazarlarına da ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Amerika’nın önde gelen şirketlerinden Caterpillar’ın Türkiye’de yatırım ve ortak arayışında olduğunu açıkladı. Ergün, şirketin ülkede yatırım ortamını ve yeni teşvik paketini detayları ile incelediğini aktardı.

Levin, Türkiye’nin bölgede stratejik öneme sahip bir ülke olduğuna işaret ederek, Türkiye’den kısa bir uçuş mesafesiyle dünyanın en büyük milli gelire sahip ülkelerine ulaşılabildiğini kaydetti.Levin, “Ortaklık yapısı hem zaman kazanma açısından hem de diğer bazı başka açılardan öne çıkmış durumda. Biz firma olarak sadece üretim yapmıyoruz, aynı zamanda tasarım yapıyoruz, ürün geliştiriyoruz ve Ar-Ge faaliyetinde bulunuyoruz. Bu konuda hızla yatırım yapabilmek için desteğinizi bekliyoruz. Bu yatırım hem Türkiye’ye hem de Caterpillar firmasına fayda sağlayacaktır” diye konuştu.

“Bakanlık olarak Ar-Ge merkezi ve yatırım yeri konusunda yardımcı olabiliriz”

Yatırımın Organize Sanayi Bölgelerinde yapılırsa teşvik edilecek unsur arttığına işaret eden Ergün, büyük yatırımlarda lojistiğin de çok önemli olduğunu belirtti.

Nihat Ergün, birçok Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) demiryolunun ya içinden geçtiğini, ya da OSB’lerin demiryoluna yakın olduğunu ifade ederek, ”Türkiye’de Ar-Ge alanında da çok önemli teşvik ve destekler var. Caterpillar olarak bir Ar-Ge merkezi kurabilirsiniz. Nasıl sanayi için teşviklerimiz varsa Ar-Ge için de teşviklerimiz var. Bakanlık olarak Ar-Ge merkezi ve yatırım yeri konusunda yardımcı olabiliriz. Caterpillar gibi uluslararası yatırımcılara kapılarımız her zaman açık. Her konuda yardıma hazırız” dedi.

“Türkiye büyük yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor” 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise, Caterpillar paletli iş makinelerine ismini veren bir marka olduğunu anımsatarak, “Belediye başkanlığım döneminde de paletli makine alınacağı zaman iş makinesi değil CAT alacağımızı söylerdik” dedi.

Türkiye’ye yatırım için zaman doğru zaman olduğuna işaret eden Ergün, Türkiye’nin kendi içinde bile birçok potansiyeli barındırdığını kaydetti.

Bakan Ergün, Türkiye’de enerji, kentsel dönüşüm, altyapı, inşaat, toplu konut, ulaşım gibi birçok alanda potansiyel olduğunu vurgulayarak, “Bunun dışında çevre ülkelerde de ciddi fırsatlar ve dönüşümler var. Türkiye’de tüm bu coğrafyaya hitap edecek üretim gücü ve kabiliyeti var, insan kaynakları da buna müsaittir. Türkiye büyük yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor. Türkiye’de sanayileşme kültürü var. Ayrıca yeni teşvik sistemi, iş makineleri yatırımına da bir çok imkan sunuyor” diye konuştu.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s