YENİ GELİŞTİRİLEN TAKIMLAR

Tezgahlardaki gelişmelere paralel olarak, yeni takım teknolojisi; döngü ve duruş sürelerini en aza indirecek, takım envanterini azaltacak, gözetimsiz işleme için iyi güvenli talaş kontrolü ve güvenlik sunacak, ayrıca öngörülebilir takım ömürleri sırasında gereken kalite seviyelerini koruyacak şekilde birçok farklı malzemenin işlemesinin iyileştirilmesiyle sonuçlanmıştır. Bu alanda daha yakın bir zamanda kullanılmaya başlanan takım teknolojisi, bir dereceye kadar, küçük parça işlemenin iyileştirilmesine yönelik bir potansiyelin tanımlandığı diğer işleme alanlarında kanıtlanmış konseptlere ilişkin bir gelişmedir. Medikal, konektör, otomotiv, IT ve çeşitli cihazlara ilişkin sektörler gibi geniş bir sektör yelpazesi tarafından üretilen ürünler için, farklı malzemelerde küçük, hassas bileşenlere yönelik büyüyen bir talep söz konusudur. Ayrıca, havacılık ve savunma sektörlerinin tedarikçileri artık kontrol üniteleri ve mekanizmalarına yönelik elektronik ve hidrolik parçaların büyüyen rolü ile bu uygulamalarla meşgul olmaktadır. Bu, yeni bileşen malzemelerinin kullanımı ve işlemede daha yüksek performans ihtiyacı ile anılmaktadır. Şu anda, kayar kafalı otomatik CNC tezgahlarda modern takımların ve yöntemlerin kullanılmaya başlanması, rekabetçi üretim açısından son derece önemlidir.

Yüksek hassasiyetli kesme sıvısının hedeflenen kullanımı…

Hassas yönlendirilmiş kesme sıvısı püskürtmeleriyle metal kesme, dikkate değer bir geliştirme sürecinden geçmiştir ve artık yalnızca bir sorun çözücü olarak değil, aynı zamanda performansı optimize etmek için bir araç olarak da görülmektedir. Ayrıca günümüzün kaplamalı karbür dünyasında, daha yüksek kesme verileri potansiyeli sayesinde, kesme sıvıları birçok durumda daha belirgin, güncellenmiş bir kullanım alanına sahiptir. Tornalamada yalnızca işleme bölgesini kesme sıvısıyla doldurmak, artık yeterli değildir. Kesme sıvıları etkili bir şekilde kullanılacaksa, bunların püskürtmelerinin doğru ve tam bir şekilde doğrultulduğu bir basınçta uygulanması gerekir.

QS-HP’de ısının nasıl dağıtıldığını, takım aşınması miktarını, talaşların oluşma biçimini ve kesme kenarında iş parçası malzemesinin yapışma miktarını etkileyen üç püskürtme mevcuttur. Püskürtmeler aynı zamanda, talaş ile kesme yüzü arasındaki temas uzunluğunu kısaltır. Bu da; takım ömrü, talaş kontrolü, bileşen kalitesi ve verimliliğin iyileştirilmesi anlamına gelir. Genel imalat için de geçerli olan bu özellik, zorlu malzemeleri işlerken ve talaş kontrolünde fazladan tedbire ihtiyaç duyulduğunda, özellikle önemlidir.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s