TÜRKİYE’DEKİ UYGULAYICILARI YALIN ZİRVE’DE BULUŞTU

Yalın düşüncenin Türkiye’deki temsilcisi Yalın Enstitü Derneği tarafından düzenlenen Yalın Zirve, 5 – 6 Aralık 2011 tarihlerinde, Bursa’da gerçekleştirildi. İki gün süren Zirve’de, 24 firmadan 37 konuşmacı yalın dönüşüm konusundaki tecrübelerini paylaştı.

Dünya çapındaki binlerce şirketin benimsediği “yalın düşünerek tasarruf etme sanatının” Türkiye’deki uygulayıcıları Yalın Zirve’de buluştu. Yüzde 90’lara varan tasarruf avantajıyla karlılıklarını artıran şirketler, deneyimlerini paylaşarak katılımcılara yol gösterdi.

Yalın inşaat tanıtıldı 
Zirveye Amerika’dan katılan diğer bir konuşmacı San Francisco’da 1 milyar dolar değerindeki bir hastane inşaatının proje yöneticilerinden Barış Lostuvalı oldu. Lostuvalı, inşaat sektöründe yalın düşüncenin nasıl uygulandığı ve ne gibi sonuçlar alındığı konusundaki deneyimlerini paylaştı.

Yalın düşüncenin ekonomik, fiziksel ve çalışan yapılarına yansımaları konusundaki deneyimlerini katılımcılarla paylaşan diğer isimler ise Toyota Türkiye Genel Müdürü Orhan Özer ve Tofaş Fabrikası Endüstriyel Operasyonlar Direktörü Akın Aydemir de yaptıkları sunumlarla konuya farklı bir boyut kattılar.

Zirve’de Çimtaş, Boytaş Mobilya, Vestel, Savcan Tekstil, Assan Gıda, Durmazlar Makine, İsdemir, Uğur Soğutma, Orda Otomotiv, Wagner Kablo gibi farklı sektörlerden başarı öyküsü örnekleri aktarıldı.
 Farklı sektörlerdeki 125 şirketten 600’ü aşkın katılımcı yalın üretim modeli ile israflarından nasıl kurtulacakları ve böylece karlılıklarını nasıl artıracakları hakkında detaylı bilgi aldılar. Zirveye katılım sadece özel sektörle sınırlı kalmadı, eski Maliye ve Dış İşleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ve T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Verimlilik Genel Müdürlüğü’nden dört uzman genel müdür vekili ile birlikte iki gün boyunca takip etti ve katılımcılarla bilgi alışverişinde bulundu.

 Şirketini iflastan kurtaran Amerikalı CEO ipuçlarını açıkladı. 
Amerika’da Dana Corporation iflasın eşiğindeyken CEO koltuğuna oturan ve “yalın yönetim” modelini uygulayarak şirketi iflastan kurtaran Gary Convis, zirvenin ana konuşmacısı olarak iki gün boyunca sık sık katılımcılarla buluştu. Yalın felsefenin doğduğu Toyota’dan yola çıkarak yazdığı “Yalın Liderlik için Toyota Tarzı” isimli kitabından CEO’lar için yalın liderliğin sırlarını paylaşan Convis, yalın düşüncenin krize nasıl çare olabileceğinin ipuçlarını aktardı.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s