ANSELL, “EL KORUMA”DA GÜVEN VERİYOR

İş kazaları ile ne şekilde mücadele edileceği konusu, kazaların işçi ve işveren maliyetlerini artırmasının yanında yarattığı kayıpların toplumun tümüne ve dolayısıyla ulusal ekonomiye olan zararlı etkileri nedeniyle büyük önem taşıyor. Ansell de özellikle el koruması alanında geliştirdiği koruyucu malzeme çözümleriyle iş amaçlı veya kişisel kullanımda maksimum güvenliği sağlamaya odaklanıyor.

El koruma çözümlerinde dünya lideri Ansell, yüz yılı aşkın bilgi birikimi ve tecrübesi ile farklı sektörlerde faaliyet gösteren kişi ve kurumlara profesyonel ve kişisel koruyucu ürünler konusunda zengin bir içerik sunuyor.
İşçi güvenliği, profesyonel sağlık hizmetleri koruması ve tüketici sağlığı koruması alanında 3 kıtada faaliyet gösteren Ansell, hem iş kazaları sonucunda oluşan zararları en aza indirgemeyi hem de iş dünyasının en önemli önceliklerinden biri haline gelen bu konuda toplumsal bilinç yaratmayı amaçlıyor.

Türkiye iş kazalarında Avrupa 1’incisi, dünya 3’üncüsü 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) raporlarına göre dünyada her yıl 270 milyon iş kazası gerçekleşiyor. Her 6 dakikada bir iş kazası meydana geliyor ve her 2,5 saatte bir 1 işçi sakat kalıyor. TC. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca 2008 yılının kasım ayında düzenlenen “5. Uluslararası İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Bölgesel Konferansı” verilerine göre ise iş kazaları, kazaya maruz kalanları ve işverenleri doğrudan etkilediği gibi toplam küresel gelirin yüzde 4’üne yani ortalama 30 katrilyon dolara mal oluyor.

Türkiye, iş kazaları konusunda Avrupa’da 1. dünyada ise 3. sırada bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2008 tarihli “İş Kazaları ve İşe Bağlı Sağlık Problemleri” araştırmasına göre Türkiye’de her 100 çalışandan 2,9’u iş kazası geçiriyor.

Tüm iş kazaları içinde el yaralanmaları birinci sırada yer alıyor. El Yaralanmalarını Önleme Derneği’nin açıklamalarına göre Türkiye’de yılda en az 2 milyon kişi el yaralanmasına maruz kalıyor ve bunun yüzde 60’ı iş kazaları nedeniyle oluşuyor. El yaralanmalarının başlıca sebebini ise koruyucu eldiven kullanılmaması oluşturuyor. Çalışırken eldiven kullanımı iş kazası sonucu el yaralanmalarını yüzde 60 azaltıyor.

Ansell, el korumada uzmanlığı ile güven veriyor 

Ansell, ulusal kalkınmayı engelleyen ve refah düzeyini azaltan iş kazalarının önüne geçilmesinde iş gücü ve iş günü kayıplarının önlenmesinde öncü rol oynuyor. Bu konuda geniş ürün portföyü ile hizmet veren Ansell, özellikle iş kazalarının en sık rastlanan çeşidi olan el yaralanmalarını engelleyen çözümleriyle dikkat çekiyor.

Endüstriyel, medikal ve kişisel koruyucu malzemeleri üretiminde dünya lideri Ansell, dünya çapında 11.000’den fazla çalışanıyla Amerika, Avrupa ve Asya’da faaliyet gösteriyor. 16 ülkede 29 tesise sahip olan Ansell, 10 yıldır faaliyet gösterdiği Türkiye’de de ürün ve çözümlerini paylaşıyor.

Ansell, “İş Güvenliği” alanında endüstriyel pazara el koruması sağlarken, “Profesyonel Sağlık Koruması” alanında sağlık uzmanlarına cerrahi ve muayene eldivenleri, “Tüketici Sağlığı Koruması” alanında ise prezervatif ve tüketici el koruması ürünleri/çözümleri sunuyor.

Ansell, İş Sağlığı ve Güvenliği Konusunda Toplumsal Farkındalığın ve Bilincin Artması İçin Çalışıyor…
Ansell, el koruması konusunda toplumsal farkındalığı artırma amacıyla farklı platformlar üzerinden çeşitli projeleri de hayata geçiriyor. Bu kapsamda Ansell, Çalışma Bakanlığı’nın katkılarıyla Otomotiv, Metal, Kimya, Gıda, Tekstil gibi farklı sektörlerden gelen yetkililere “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Seminerleri” düzenliyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda kamu temsilcileri ve farklı sektör temsilcilerini bilinçlendirmeyi amaçlayan Ansell, özellikle iş güvenliği kanununun nasıl işlediği, iş güvenliği açısından üretim merkezlerinin kontrollerinin ne şekilde gerçekleştirildiği gibi konuları kapsayan eğitimler vermeye odaklanıyor. 

Ansell bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işbirliğinde 28 Mayıs 2009 tarihinde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde bir eğitim semineri verdi. Özel bir firmanın iş güvenliği konusunda kamu temsilcileri ve farklı sektör temsilcilerini bir araya getirdiği ve bakanlık onaylı resmi sertifika verilen ilk etkinlik olma özelliği taşıyan seminerde Piyasa Gözetim Mevzuat ve Uygulamaları, İs Sağlığı ve Güvenliğinde Ölçüm ve Analizleri ve İs Sağlığı ve Güvenliğinde Kurumsal İletişimin Önemi gibi konular ele alındı.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s