BAYKAL MAKİNE

Baykal Makina olarak üretim yelpazenizde bulunan ürünleri, teknik özelliklerini bizimle paylaşır mısınız?

Türkiye’nin önde gelen uzman imalatçı kuruluşlarından Baykal Makine; metal ve sac malzemelerin kesim, büküm ve kaynak işlerinde kullanılan abkant presler, giyotin makaslar, punch makineleri, lazer kesim sistemleri, plazma kesme makineleri ve su jeti kesme makineleri üretmektedir.

Yıllık üretim ve satış rakamlarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? 

3 ana fabrikamızda toplamda 70.000 m² ile yıllık 3000 adet makine üretme kapasitesine sahibiz.

Toplam satışlarınızda yurt içi satışların ve ihracatın oranları nelerdir? Ağırlıklı olarak hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Üretimimizin 87’sini ihraç ediyoruz. Baykal Makineleri; Kanada’dan Yeni Zelanda’ya kadar 110 ülkede, güçlü teknik servise sahip seçkin bayilerimiz tarafından temsil edilmektedir. Yurtiçinde ana bölge bayiliklerimiz üzerinden kurumsal müşterilerimize ulaşmaktayız. Baykal Makine, Rusya ve Orta Doğu sac işleme makineleri pazarının lider markası konumundadır.

Üretimini yapmış olduğunuz makinalar daha çok hangi sektörlerde kullanılıyor?  Referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Üretmiş olduğumuz makineler başlıca, ağır sanayi, inşaat, otomotiv, havacılık, endüstriyel makine, savunma sanayi ve gemi inşaatı sektörlerinde kullanılmaktadır. Dünya Üzerindeki Referanslarımız;

• Katar FIFA 2022 dünya kupasında kullanılacak 8 stat projesi
• Özgürlük anıtı inşaatında kullanılan 12200 mm x 2500 ton abkant pres
• Dubai Festival City yapımında kullanılan 9100 mm x 2500 ton abkant pres
• Porsche’un Stuttgart fabrikasında kullanılan Baykal makineleri
• Caterpillar’ın fabrikasında kullanılan 9100 mm x 3000 ton abkant pres
• Amerika’nın en büyük doğalgaz boru tesisatı üreticisinin fabrikasında kullanılan 6100 mm x 6000 ton abkant pres
• Yunanistan’ın en büyük sokak direği üreticisinin fabrikasında kullanılan 14000 mm x 1400 ton ve 18000 mm x 1600 ton tandem abkant pres

Nihai kullanıcılar neden Baykal Makina ürünlerini tercih etmeli? Rakiplerinize nazaran ne gibi ayrıcalıklar ve avantajlar sunuyorsunuz?

Dünya pazarında Türk makine sektörünü temsil eden öncü bir kuruluş olarak; müşteri beklentilerini tam olarak karşılayan ürünler ve hizmetler üretmekteyiz.

Kurumsal müşteri olarak adlandırdığımız nihai kullanıcılar, yatırım yapmak istedikleri ürün hakkında ilk önce kaliteye bakıyorlar. Baykal Makinenin dünya üzerinde edindiği kalite ve güven duygusu, müşterilerimizin bizi tercih etmesindeki en büyük etken. Makine sektöründe en öncelikli konulardan birisi satış sonrası servis ve yedek parça temini…

Firma olarak bu konuda vermiş olduğunuz hizmetler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bizim için kalite; müşterilerimizin beklentilerini en iyi şekilde yerine getirmek ve karşılığında duydukları memnuniyeti görmektir. Firma kültürü olarak benimsediğimiz benzersiz satış sonrası hizmetimiz ile kurumsal müşterilerimize, Baykal Makine Müşteri Hizmetleri olarak 7/24 hizmet vermekteyiz. Sektörümüzde ilk olarak başlattığımız sosyal medya üzerinden yardımcı uygulamalar ile satış sonrası servis ve yedek parça hizmeti de vermekteyiz.

Geride bıraktığımız 2012 yılı ve 2013 yılının ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti? Yılın ikinci yarısından neler bekliyorsunuz? 

2012 yılı bizim için özel projeler yılı oldu diyebiliriz. Dünyanın en büyük abkant pres makinesi ve dünyanın en büyük tandem abkant pres makinesi imalatlarını gerçekleştirdik. Beklentilerimizin üzerinde bir yılı geride bıraktık. 2013 yılına geldiğimizde ise, Katar FIFA 2022 dünya kupası için yapılacak 8 stat projesinde kullanılacak makine ihalesini aldık. Yüksek teknolojili otomasyon sistemine sahip olan bu hat, dünya üzerinde ilk defa yapılıyor. Baykal Makine olarak bu yıl 22 büyüme hedefliyoruz.

Son dönemde geliştirmiş olduğunuz yeni ürün ve sistemlerden bizlere bahseder misiniz?

Baykal Makine, dünya üzerinde her yıl 70’ten fazla fuara katılım göstermektedir. Ar-Ge projelerimiz kapsamında her yıl 3 yeni ürünü sac işleme makineleri pazarına sunmaktayız. Bu yıl, yeni nesil BLS-F fiber lazer kesim makinesini ve dik işlem merkezini sektöre kazandırdık.

Dergimiz aracılığıyla sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Bu sene ağırlıklı olarak enerji tasarruflu makinelere odaklandık. Genel olarak insanların gözünde makine sektörünün çevreci olmadığı yönünde bir algı var. Bizim ürettiğimiz birçok makine çevre dostu özellikleri ile ön plana çıkıyor. Yeni nesil BLS-Fiber, APHS Neo ve Elektrikli Abkant Pres bunlara örnektir. Biz Baykal Makine olarak enerji tasarruflu makinelerimizden alan her müşterimiz adına 5’er adet fidan dikerek binlerce fidandan oluşacak Baykal ormanları oluşturacağız. Yurdun farklı bölgelerinde oluşturulacak ormanlarla küresel ısınmaya karşı savaşarak doğanın korunmasına katkıda bulunacağız. Bu kampanyanın diğer firma temsilcilerine de örnek olmasını istiyoruz.

Kısa ve uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğünüz proje ve hedefler nelerdir?

Baykal Makine, dünya üzerinde özel projeler denildiğinde akla gelen ilk firmadır. Sunmuş olduğu ileri teknoloji, üretimin her aşamasında kullanıcısına güven vermektedir. Baykal Makine yüksek müşteri memnuniyeti ile çözüm odaklı üretim ve hizmet anlayışını benimsemiş; ileri teknolojik ürünlü makineleri güvenle pazara sunan, lider bir dünya markası olmayı hedeflemektedir.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s