METAL PİYASALAR

Metal piyasaların dolar bazlı olması Amerikadaki olan gelişmelerin de metal piyasalarındaki etkisini görmek mümkündür. Dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika, şu günlerdir Avrupadaki finansal krizden etkilenmesi ise kaçınılmaz bir gerçek oldu. Amerikanın ekonomisinin hâlen daha küresel finansal krizden toparlanamaktan uzak olduğunu söyleyen Fed Başkanı Ben Bernanke, finansal piyasalarda istikrarı sağlamak için daha fazla düzenlemenin gerektiğini belirtti.
Bernankenin açıklama sirasında parasal gevşeme politıkanın gerçekleşme ihlimalin olmadığını anlayan yatırımcılar metal piyasalarıda etkiledi. Londra Metal piyasalarında diğer bir endişe Çin’in ekonomisi yavaşlamakta olması oldu. Çin, dünyanin ikinci büyük ekonomisinin yavaşlaması metale olan talepların düşebileceği edişesi yarattı.
Uzun vadede metal piyasaların baktığımızda ise teknik analizden destek alabiliriz. Başta altın olmak üzere, teknik olarak baktığımızda, geçen hafta ilk defa üç seneden sonra, bir günlük grafikte 100 günlük ortalama hareketin 200 günlük ortalama hareketin altında olduğunu harırlatmakta fayda var. Bu durum devam ettiği sürçe altının ayı piyasada olduğunu ve bu 1688 doların altında olduğu takdirde devam edebilir. Altın şu an ki fiyatı 1646 ve 1664 seviyesindeki direncin yukarı kırılması durumunda 1688 seviyesine kadar yükselişe neden olabilir. 1642 seviyesindeki desteğini kırdığı takdirde ise 1612 seviyesine kadar düşüş görülmesi mümkün olabilir ve devam ettiği takdirde 1580 seviyelerine kadar bir geri çekilme yaşayabiliriz.

Platine teknik olarak baktığımızda altın ile olan korelasyonu görmek mümkündür. Platinin ilk destek seviyasi olan 1603 seviyesini kırdığı takdirde bir sonra ki hedefi 1582,5 dolar olabilir ve düşüşe devam ederse bir sonra ki hedefi 1542 seviyesi olabileceğini düşünmekteyim. Eğer, platin başını kaldırı ve yükselişe geçerse karşılaşaçağı ilk direnç seviyesi 1626 seviyesidi. 1626’daki dirençini kırar ve bu seviyesinin üstünde kalmayo başarabilirse 1657 seviyesini test edebilir, ve yükselişlerin devamı gelirse bir sonra ki hedefi 1672 seviyesi olabilir.

Son olarak çelike bakarsak, ilk destek seviyesi 34292 olacaktır. Bu seviyenin altına geçerse 34228 seviyesi olacaktır ve bu fiyatın altında kalırsa bir sonraki görebileceğimiz seviye 34156 olabilir diye düşünmekteyim. Fakat, çelik’te yükseliş yaşanırsa 34483 seviyesi görebilir ve bu seviyesinin üzerinde kaldığı takdirde 34593 olabilir ve devam ederse 34637 seviyesini test edebilir.

Metal piyasasındaki gelişmeler önde gelen firmaları operasyonel mükemmellik ve piyasalardaki fiyat gelişmelerin devamli takipiyetti rekabet avantaji ve sizi bir adım önde olmanızı sağlar. Fiyat takibiyettim metal kayıpları en aza indirmek ve düzenli envanter denetimleri etki edebilmek için hem de, work in progress kompozisyonu takip edebilmek için önemlidir. Sonuç olarak dünyadaki gelişmeler ve forex hayatımızın her yönünü etkilemeye devam edecektir.

Metal fiyatlarını uzun 2012 yıllında uzun vadede etkilemeye devam edebilecek diğer temel faktörler ise FED’in 2014 senesine kadar faiz oranlarını yüzde 0.25’de tutmayı hedeflemesi olacaktir. Amerikananın 2011 Aralık ayından bu zamana karadr 85 bilyon dolara kadar ulaşan bütçe açığı ve 14,139 trilyonluk borç limitleri Gayrı Safı Yurtiçi Hasılasının yüzde yüzüne ulaşması gözlerden kaçınamaz bir gerçek oldu. Ocak ayında Avrupadaki Standard & Poor’s tarafından düşürülen derecelendirmesi notları ise metal fiyatları üzerindeki etkilerini sürdürmeye devam edecektir.

 

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s