EXİMBANK KREDİLERİ YÜKSELTİLDİ

İSTANBUL – Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Eximbank kredilerinin 150 milyon dolardan, 1 milyar 450 milyon dolara yükseltildiğini açıkladı.

Ergün, ülke (alcı) kredilerini ise 27 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkartıldığını söyledi. İstanbul’da düzenlenen “Türkiye Makina Sanayi Buluşması” açılışında konuşan Bakan Ergün, sanayi stratejisini de kısa sürede kamuoyuna açıklayacaklarını bildirdi.

İstanbul’da düzenlenen, “Türkiye Makine Sanayi Buluşması”nda konuşan Bakan Ergün, bakanlık olarak bugüne kadar motorlu araçlar, kimya, toprak sanayi, elektrik, elektronik, metal sanayi gibi alanlarda 12 teknik komite kurduklarını, bu sayede sektör ile devlet arasında köprü vazifesi gördüklerini dile getirdi.

Ergün, bu sayede bakanlık olarak ürettikleri politikalarda, bu komitelerde ortak akılla belirlenen tavsiye niteliğindeki kararlardan azami derecede istifade ettiklerini belirtti.

Strateji Planına son şekli veriliyor

Konuşmasında geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Esnaf ve Sanatkarlar için hazırlanan “strateji belgesi” ve “eylem planı”na değinen Ergün, “Bakanlığımız koordinasyonunda, ilgili tüm tarafların katılımıyla hazırladığımız Sanayi Strateji Belgesi’ni de son aşamaya getirdik ve bu belgeyi de yakında kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

Hükümet olarak sanayi stratejisi ve vizyonunu, “orta ve yüksek teknolojili ürünlerde Avrupa’nın üretim, mal ve hizmet üssü olmak” şeklinde belirlediklerini açıklayan Ergün, “Sanayi Strateji belgemize uygun olarak, sektörel strateji belgelerinin hazırlık çalışmalarını da titizlikle sürdürüyoruz. Makine sanayinde teknoloji üssüne dönüşmek, ileri teknolojili ürünlerin imal edilmesini sağlamak ve sektörü daha ileri noktalara taşımak için 2010–2013 yılları arasında atacağımız adımları, eylem planına dönüştürdük. Bu çerçevede hukuki düzenlemeler ve yapısal tedbirler, finansal araçların geliştirilmesi, Ar-Ge ve inovasyon, insan kaynakları ve pazarlama, dış ticaret ve tanıtım başlıkları altında 45 eylem planı belirledik. Bugün bu 45 eylem planını sektör temsilcilerini de görüşlerini alarak masaya yatıracağız. Bazı değişiklikler yaparak son şeklini vereceğiz” dedi.

CNC tezgahı olmayan lise kalmayacak

Bakanlık olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile de ortak çalışma yürüttüklerini dile getiren Bakan Ergün, “Türkiye’de CNC tezgahı olmayan endüstri meslek lisesi ve teknik lise bırakmayacağız. Ben de teknik lise mezunuyum. 1-2 yıl içinde bütün bu okullarda CNC tezgahının üretilmeye başladığını göreceğiz” açıklamasında bulundu. Türkiye’nin kriz öncesine kadar dünyada ihracatını en hızlı artıran ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, “Bir yandan dünyaya son derece kaliteli makineler satarken, diğer yandan da aynı sektörde aşırı bir ithalat süreci yaşıyoruz. Bu kadar başarılı olduğumuz ve dünya kalitesinde üretim yaptığımız bir sektörde 10 milyar dolara yakın bir dış ticaret açığımız olmasını bir vatandaş olarak içime sindiremiyorum” dedi.

Bugüne kadar Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanan 64 işletmeden sadece iki tanesinin makine sektöründen olduğuna işaret eden Ergün, bu rakamı çok az bulduğunu ve makine sektörünün bu konuda bir özeleştiri yapması gerektiğini söyledi.

Teknopark destekleri 2023’e kadar uzadı

2002’de göreve geldiklerinde Türkiye’de iki teknopark bulunduğunu bugün sayının 37’ye ulaştığını ve bunların 26 tanesinde üretime başlandığını anlatan Ergün, teknoloji geliştirme bölgelerinde yaşanan bazı sorunları ortadan kaldırmak amacıyla yeni bir kanun tasarısı hazırladıklarını ve Bakanlar Kurulu’na sunduklarını, Nisan ayında meclise sunarak, Haziran sonuna kadar yasalaşmasını amaçladıklarını söyledi. Ergün tasarı ile teknoparklara sağladıkları destek, teşvik ve istisnaları, 2023 yılına kadar uzattıklarını söyledi.

Ergün, Ar-Ge Merkezi kurulması için en az 50 Ar-Ge personeli istihdam etmek gerektiği için, KOBİ’lerin birleşerek, ortak Ar-Ge merkezi kurabilmelerine imkân veren bir düzenleme üzerinde çalışma başlattıklarını bildirerek, bu konuda yapacakları düzenlemelerden sonra, makine sektörünün bu konuya daha fazla ağırlık vereceğine inandığını belirtti.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s