KABLO SEKTÖRÜ

2013 Üntel Kablo’nun kırkıncı yılı. Üretim tesisleriniz ve ürünlerinizle ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz? Makine OSB içinde bulunan yeni tesisinizde tam kapasiteye ulaşıldı mı?

Kırkıncı yılımızı kutladığımız şu günlerde 196 çalışanımız, 34 bin metrekare alana kurulu tesisimizin yanı sıra kapasite ve kablo çeşitliliğimizle Avrupa’nın en büyük özel kablo üreticisinden biri haline geldik.

Üntel Kablo olarak başta gemi kabloları olmak üzere offshore petrol platform kabloları, maden kabloları, demiryolu ve raylı sistemler sinyalizasyon ve enerji kabloları, havaalanı pist aydınlatma kabloları ve kauçuk kablolarını hem Türkiye ye hem de tüm dünyaya satıyoruz.

Ürünleriniz ağırlıklı olarak endüstriyel alanlara ve büyük projelere (demiryolu, havaalanı gibi) hitap ediyor. Ülkemizde endüstrinin geldiği nokta itibari ile bir değerlendirme yapabilir misiniz? Yeni yatırımlar nasıl bir seyir izliyor?

 

Türkiye de havaalanları ve limanlar ve demiryolları ile ilgili büyük yatırımlar yapıldı ve halen de bu alanlarda yatırımlar sürüyor. Ayrıca özel sektörün fabrika ve endüstriyel tesis yatırımları da özellikle 2014 yılında daha da artacak görünüyor. Biz Türkiye de yatırımların gelecek yıl ve daha sonraki yıllarda artarak süreceğini düşünüyoruz.


Ürünlerin dayanıklılıkları oldukça ön planda olmalı. Bu durum üretiminizi ve Ar-Ge çalışmalarınızı nasıl etkiliyor? Kullanım yerine göre çok farklı isteklerle karşılaşıyor musunuz? 


Üntel olarak özel kablolar ürettiğimiz için büyük oranda proje bazında işler için kablo üretiyoruz. Çoğu zaman müşterilerimizin projelerinde oluşan özel kablo ihtiyaçlarına en iyi çözümü oluşturacak kabloları onların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda belirliyoruz.  Çoğu zaman müşterilerimize kablo seçimleri konusunda teknik destek ve danışmanlık yapıyoruz hatta bazı projelerde müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda tamamen onlara özel üretilen ve daha önce herhangi bir uygulamada kullanılmamış yeni kablolar geliştiriyoruz. Ürettiğimiz bazı kablolar -50 C° derece sıcaklıklarda çalışmak durumunda kalırken bazıları +150 C° sıcaklıklarda çalışıyor. Derin maden ocakları için veya okyanusun ortasında çalışan petrol platformları gibi çok farklı alanlar için kablolar üretiyoruz.

 

Ülke içinde ve dışında rekabet şartlarını değerlendirebilir misiniz?


Rekabet hem yurtiçinde hem de uluslararası arenada oldukça yoğun fakat biz gücümüzü ve kaynaklarımızı en etkili biçimde kullanarak hem yurt içinde hem de yurt dışında pazar payımızı düzenli olarak arttırıyoruz. Üntel Kablo, ‘Üntel’ markasını Madrid protokolüne taraf olan 84 ülke tarafından tescillemiş durumda; firmamız ayrıca gemi imalatı yapan hemen hemen bütün ülkelerin denizcilik sertifikalarına sahip.

Kablolarda emniyet son dönemde çok gündemde, sizin firma olarak bu konudaki çalışmalarınız ve ürünleriniz var mı?

Ağırlıklı olarak özel kablolar ürettiğimiz için bizim ürettiğimiz kabloların standartlarında zaten emniyet ile ilgili detaylar en üst sınırlarda isteniyor. Ayrıca Üntel olarak ürünlerimizi ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 standartlarına uygun olarak üretmekteyiz.

Ciddi oranlarda ihracat yapıyorsunuz. Ulaştığınız ülke sayısı ve rakamlar hakkında bilgi alabilir miyiz?


Başta gemi kabloları olmak üzere offshore petrol platform kabloları, maden kabloları, demiryolu ve raylı sistemler sinyalizasyon ve enerji kabloları, havaalanı pist aydınlatma kabloları ve kauçuk kablolarını beş kıtada 64 ülkeye ihraç diyoruz.  İhracatta yoğun olarak Amerika, İngiltere ve AB ülkeleri ile çalışıyoruz.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s