“CEM IV 32.5 R” İSİMLİ GRİ ÇİMENTO ÜRÜNÜ


54 milyon dolar yatırım

Mehmet Hacıkamiloğlu, Çimsa’nın 3 yıllık sürdürülebilirlik projeleri için ayırdığı bütçenin 164 milyon dolar olduğunu belirterek, “2011 yılında 58 milyon dolar yatırım yaparak, bu hedefin 112 milyon dolarlık kısmını tamamladık. Çimsa, 2012’de yine 54 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Bunun üzerine de yatırım koymaya devam edeceğiz” dedi.
Ürünün özellikleri ve üretim sürecinin değerlendirilmesinin ardından verilen sertifikayı Türkiye’de çimento sektöründe alan ilk çimento üreticisi olurken, Avrupa’da da ikinci oldu. Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, 1 Temmuz 2013’ten itibaren Avrupa Birliği ülkelerine imento ihracatı yapılırken ‘yeşil sertifika’ şartının aranacağını belirterek, “Kayseri fabrikamızı Türkiye için örnek bir fabrika olması için çalışıyoruz. Bugüne kadar alınan tüm sonuçlar da bunu destekliyor. Biz de bu alandaki yatırımlarımızı sürdürmeyi ve diğer fabrikalarımızda üretilen ürünlerimizin de ‘yeşil sertifika’ya sahip olmasını hedefliyoruz” dedi.

Kapasiteyi 10 milyon tona çıkarma hedefi var

ÇİMSA Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, Afyon Çimento’nun yüzde 51’ini satın aldıklarını hatırlatarak, “Rekabet Kurulu satın almayı onayladı ancak henüz hisse devri gerçekleşmedi. Çimsa’nın 5 milyon ton olan kapasitesini 10 milyon tona çıkarma hedefi var” dedi.

Karbon salınımını azaltıyor

Çimsa’nın diğer sürdürülebilirlik projeleri arasında Çimsa Mersin Fabrikası Atık Gazdan Elektrik Üretim Projesi gibi elektrik tüketimini yüzde 50 oranında azaltmaya yönelik çalışmaların olduğunu anlatan Hacıkamiloğlu, şunları söyledi: “Çimsa, faaliyetlerinin neden olduğu karbon salınımını azaltmaya yönelik projelerini geliştirerek sürdürüyor. Sürdürülebilirlik 10 yıllık hedefleri açısından Çimsa’nın öncelikleri arasında yer alıyor. Hammadde üretiminden, ürünlerin son kullanım sürecine kadar tüm değer zincirini göz önünde bulunduran şirket, geçmişte, bugün ve gelecekteki faaliyetlerinden kaynaklanan ve kaynaklanabilecek sosyal ve çevresel etkileri iyileştirmeye odaklanıyor.”

Yeşil çimentonun Türkiye’de kullanımının yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağının sorulması üzerine Hacıkamiloğlu, “Kentsel dönüşüm kapsamında 9 milyon konutun yeniden inşa edileceği bir yerde, yeşil çimento kullanımı da yaygınlaşabilir. Bunun teşvik edilmesi gerekir. Fiyat olarak gri çimentodan da farkı olmayacak. Biz bunu zorunluluktan değil, sosyal sorumluluk amacıyla yaptık” diye konuştu.

 

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s