LÜLEBURGAZ’IN BÜYÜKKARIŞTIRAN BÖLGESİ İSTANBULLU MÜTEAHHİTLERİN İLGİ ALANINA GİRDİ

 İstanbul’un Avrupa’ya açılacak kapısı gözüyle bakılan Lüleburgaz’ın Büyükkarıştıran bölgesi İstanbullu müteahhitlerin ilgi alanına girdi. Limana yakınlığı nedeniyle bölgenin yük aktarma lojistik alanında da şanslı bir bölge olduğunu belirten Büyükkarıştıran Belediyesi Başkanı Lütfü Karaman, “Büyükkarıştıran hem TEM yakın hem de E-5 üzerinde. İstanbul’a ise 120 kilometre mesafede. Yapılacak olan Kanal İstanbul projesine 50-60, Tekirdağ Limanına ise 35 kilometre mesafede yer alıyor. Sanayinin de İstanbul’dan çıkacak olması, bölgenin lojistik merkezi haline gelmesi bölgeyi çok değerli yapıyor. Gelecekte İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı olacak bölgede gayrimenkul fiyatları 5-10 yıl içinde çok fazla artacak. Karıştıran yakın gelecekte ciddi bir gelişme kaydederek ikinci Çerkezköy olacak” diye konuştu. 

 Proje bittiğinde 15 bin kişi yaşayacak 

 Bütün bu gelişmelerin bölgede konut ihtiyacı oluşturacağını kaydeden Karaman, önlerindeki 5 yıla hazırlanmak için eski Karıştıran’ı bozmadan Kuzey Kent projesini planladıklarını anlattı. Çorlu ile Lüleburgaz arasında yeni bir kent kurulacaksa böyle bir projeye ihtiyaç duyulacağını aktaran Karaman, geçen yıl planlarına başladıkları Kuzey Kent projesinin çevre yolu ile birlikte 66 hektarlık bir alanı kapsayacağını söyledi. Karaman projeyle ilgili şu bilgiyi verdi: 

 “Biz su ve kanalizasyon gibi alt yapı çalışmalarını bittirdik. Müteahhit ise vatandaşın arazisinde kat karşılığı proje yapacak. İstanbullu 4-6 müteahhitle görüşüyoruz.” Projenin yüzde 50’sinin bu firmalar tarafından yapılacağını anlatan Karaman, bölgede şu anda konutların metrekare satış fiyatı 1000 TL civarında olacağını kaydetti. Belediye olarak biz bu yıl okul, camı ve kültür tesislerinin yapımına başlayacaklarını açıklayan Karaman, emsalin 1.5 olacağı proje de 57 adet yüksek ve 350 adette alçak katlı bina olacak.” 

 Hızlı trenle İstanbul’a ulaşım 35 dakika olacak 

 Bittiğinde Trakya’da kişi başına en fazla yeşil alanın düştüğü bir bölge olacağı Kuzey Kent’te 15 bin yaşayacak.” Hızlı treninde bölgeden geçeceğini anlatan Karaman, İstanbul’la arasındaki mesafeyi 35 dakikaya indirecek projede ilk kazmanın vurulmasının ardında fiyatların 1 yıl içinde bile değişeceğini aktararak, “Şu anda bölgede arsaların metrekare fiyatı 30 dolar ile 100 dolar arasında değişiyor. Bölgede lojistik alanları, konut alanları, sanayi alanları da imarlı” dedi. 

 Lütfü Karaman, bölgede yeni Organize Sanayi Bölgesi kurulduktan sonra gelecek olan nüfusa 5 bin nüfusa göre de ikincil genişleme alanlarının belirlendiğini söyledi.

 

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s