TİM, YENİ ÜLKE MASALARINI OLUŞTURMAYA BAŞLADI

 İhracatın, pazar ülkelerdeki, bölgelerdeki büyüme sıkıntıları nedeniyle, bu yıl da yüksek büyüme oranları yakalaması zor görünüyor. Ancak Ekonomi Bakanlığı da yeni kaldıraçlar, mekanizmalar geliştirmeye çalışıyor. Bunlardan biri de ‘ülke masaları’ projesi. Bu çalışma sessiz ama hızla ilerliyor. Bakanlık, tamamlandığında bir basın toplantısıyla açıklayacak.
Bilindiği gibi ülke masalarının tebliği çıkmıştı. Daha önce İGEME bünyesinde olan ve sonradan Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) bünyesine taşınan masaların aksine, ülke masaları bu kez bakanlık veya DTM bünyesinde değil, özel sektör, ihraçatcı tarafında kurulacak. Bu nedenle projenin baş yürütücüsü Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) olacak. Halen çalışmalar böyle yürüyor. Tamamlandığında DTM bünyesindekilerle paralel çalışma yapacaklar. Ancak asıl aktif taraf özel sektör tarafındaki masalar olacak. Devlet, öncelikle ticaret müşavirleri aracılığıyla TİM bünyesindeki masaların yönetimine katılacak.

Başlangıçta, önemli pazar sayılan 75 kadar ülkenin 35 masada toplanması planlanmıştı. Sonradan çalışma kapsamı genişletildi. 75 ülke 150’ye çıktı. DTM yetkilileri, “45 küçük ülke de eklendi. Böylece kapsam dışı kalan ülke yok” dedi. Ülke sayısının artmasıyla birlikte 35 masa sayısının da artması bekleniyor. DTM yetkilileri, “Tek tek her ülkeyi çalıştık, hazırız” dedi.

Müşavirler sıkı ilişkide olacak

Ülke masalarının bir tarafında da ticaret müşavirleri var. TİM Başkanı Büyükekşi, müşavirlerini biraraya getiren 1. Ticaret Müşavirleri Konferansı’nda 2023 İhracat Stratejisi’nin detaylarını anlattıktan sonra müşavirlerin, ülke masaları başkanlarıyla daha sıkı ilişkiler kurmalarını istemişti. Buna göre müşavirler; birliklerin düzenleyeceği en az 3 sektörel ticaret heyeti konusunda yönlendirme ve yardımda bulunacak, VIP alım heyeti konusunda destek verecek, daha fazla ve etkin bilgi paylaşımı sağlayacak. Görevli bulunduğu ülkelerdeki resmi veya özel sektör ihalelerinden TİM’i haberdar edecek. DTM yetkilileri de masalarla müşavirlerin birlikte çalışacağını söyledi.

İki masanın kuruluşu bitti

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Ekonomi Bakanlığı’nda ülke masaları zaten var. Onlar raporlamaları, bürokrasi tarafını götürecek.
TİM’in oluşturması gereken ülke masaları konusunda tebliğ çıktı.
Biz de masalarda o ülkeye en çok ihracat yapan, iş ilişkileri içinde olan şirketlerin temsilcilerinden oluşan, değişik sektörlerden, 7 – 9 kişilik gruplar oluşturmaya, masalar kurmaya başladık. Bunun hazırlıkları içindeyiz. Bunların bütçeleri de olacak. Tebliğde bunlar belirlendi. Masalar hem o ülkelerde faaliyette olacaklar, hem de hinterlandında. Amaç etkinlik sağlamak. Ülke ve hinterlandı olarak ele alıyoruz. 2 tane yaptık. O ülkenin ticaret müşavirini çağırıyoruz. Ekonomi Bakanlığı çağırıyor. Müşavirler geliyor, her türlü detayı konuşuyoruz. Grup ülkeler oluyor. TİM’in koordinasyonunda başladık. İnşallah önümüzdeki günlerde bunu açıklayacağız” dedi.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s