TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: ”ZENGİNLEŞMENİN YOLU GİRİŞİMCİLİKTEN GEÇER”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ”Zenginleşmenin yolu girişimcilikten geçer. Ülkemizin gelişmesi, zenginleşmesi için girişimci olmalıyız. Babalara ve annele tavsiye ediyorum; Peygamberin yolundan gitmek istiyorsak kızlarınızı girişimci olarak yetiştirin” dedi.

Hisarcıklıoğlu, bazı açılış ve ziyaretler için geldiği Karaman’da, Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni binasının açılışını yaptı.

Bölge oda başkanlarıyla burada toplantı yapan Hisarcıklıoğlu, ardından Vali Murat Koca’yı ziyaret etti.

TOBB tarafından yaptırılacak Fen Lisesi inşaatının temel atma törenine de katılan Hisarcıkloıoğlu, daha sonra Piri Reis Kültür Merkezi’ndeki ”Karaman’a Değer Katanlar Ödül Töreni”ne geçti.

Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada eğitime yatırımın en doğru yatırım olduğunu söyledi.

Eğitime yapılan yatırımdan zarar edilmeyeceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, ”Eğitimle hem okuyan, hem şehir, hem de Türkiye kazanır. Onun için TOBB olarak biz de bunu yapıyoruz. Türkiye’de petrol yok, doğalgaz yok ama müthiş genç nüfusu var. Eğer biz bunu iyi eğitebilirsek, işte geleceğimizin teminatı onlar. O açıdan da doğru yatırım yaptığımıza inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin ekonomi yıldızları olan genç girişimcilerin koruyup kollanması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin yerleşmesinde TOBB’un büyük katkısı olduğunu ifade etti.

”Ülkemiz eğer önümüzdeki yıllarda zenginleşecekse, Cumhuriyetimizin 100. yılında en iyi ilk 10 ekonomi arasına girecekse; bu, girişimciler sayesinde olacaktır” diyen Hisarcıklıoğlu, ülkelerin zenginleşmesinin girişimcilikle olacağına dikkati çekti.

Türkiye’de kadın girişimcilerin oranının erkeklere göre yüzde 6 olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, geleneksel olarak kızların iyi eğitim alması ve iyi bir eş bulması, sonra da evde oturup çocuğa bakmasının istendiğini dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

”Ama 76 milyonun hakkıyla bu kızlarımız devlet okullarında, sizin vergilerinizle okuyorlar. İyi bir evlilik yapıp, sonra evde oturuyor. Bu israftır ve israf haram. Peygamberimizin eşi ticaret yapardı ve devrin en büyük nakliyecisiydi. Biz ‘Müslümanız’ diyeceğiz, sonra kızlarımıza ‘evde oturun’ diyeceğiz. Burada yanlış yapıyoruz. Ülkemizin gelişmesi, zenginleşmesi için girişimci olmalıyız. Babalara ve annelere tavsiye ediyorum; Peygamberin yolundan gitmek istiyorsak kızlarınızı girişimci olarak yetiştirin. Kadın girişimciler, okuyan kızlara rol model olmalıdır.”

 

Türkiye her yıl 750 bin kişiyi istihdam etmek zorunda

 

Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin kaynağının gençler olduğunu vurgulayarak, ”Türkiye her yıl 750 bin kişiyi istihdam etmek zorunda. Her yıl 750 bin kişiye iş bulacağız. 10 yıl sonra bu rakam 1 milyon. Bunlara iş bulursak zenginiz, bulamazsak işimiz zor. Genç girişimcilerimizi Karaman’da örgütlüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sanayinin yetişmiş insan gücüne ihtiyacı olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu ile meslek edindirme kursları açmaya başladıklarını bildirdi.

Meslek sahibi olmayanlara 3 ay boyunca mesleki eğitim verildiğini aktaran Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

”Eğitim verilirken işsiz kardeşlerimize günlük 20 lira cep harçlığı veriliyor. Aynı zamanda da sigortalı oluyorlar. Baba oğula yapmaz bunu. Ondan sonra fabrika sahibine diyoruz ki; ‘Senin neye ihtiyacın var, ambalajcı, sekreter… 3 ay fabrikanda çalıştır’. Fabrika sahibine bunun bir külfeti yok. Bu sefer o kardeşimin günlük cep harçlığı 25 liraya çıkıyor. Artı, sigorta da yapılıyor. 6 ay boyunca bu iş sürüyor. Ondan sonra işverene diyoruz ki; ‘Nasıl, bu mezun olabilir mi?’. ‘Olabilir’ diyorsa diplomasını veriyoruz. Daha sonra işverene ‘hadi bakalım sen bunu işe al’ diyoruz.”

Hisarcıklıoğlu, konuşmasının ardından Karaman’a değer katan iş adamlarına plaketlerini verdi.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

2 Responses to TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: ”ZENGİNLEŞMENİN YOLU GİRİŞİMCİLİKTEN GEÇER”

  1. paylaşım için tesekkurler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s