İNNOVASYON ÖDÜLÜ

Metal işleme sektörünün dünya çapındaki en büyük fuar organizasyonu olan Uluslararası EMO Fuarı’nın ilk günlerinde Walter AG, tezgah üreticisi Starrag AG işbirliğinde CO2 bazlı kriyojenik (dondurucu) soğutmalı, seri imalata uygun türbin kanadı işleme takımı için frezeleme kategorisinde en yenilikçi ürün ödülü olan MM Award’ı kazandı.

Hassas kesici takımlar uzmanı Alman Walter ve İsviçreli 5 eksen işleme merkezleri üreticisi Starrag, frezeleme için birlikte geliştirdikleri kriyojenik CO2 soğutmayı ilk olarak bu yılın ilkbaharında uluslararası uzman bir topluluk karşında canlı kesimde sergilemişlerdi.

Geliştirilen bu modelin göze çarpan özelliği, CO2 soğutma maddesinin tezgah, spindel, tutucu ve takım aralarından kesme kenarına kadar sıvı olarak çıkması – üstelik basınç kaybı olmadan ve bu nedenle oda sıcaklığında.

Azami eksi 73° dereceye kadar olan soğutma etkisi, püskürtme ağızında ancak o ana kadar sıvı halde olan CO2 maddesinin genleşmesi ile sağlanır. Kullanıcılar bu şekilde kuru işlemeye kıyasla yüzde 70’e kadar daha hızlı talaş kaldırıldığını kanıtlıyor. Diğer taraftan, kriyojen soğutma ile kesme değerleri yükseltilmediği müddetçe takım ömrü iki katına çıkar.

Walter ve Starrag’daki uzmanlar sonuçlarını daha da geliştirdiler: aerosol veya asgari miktarda yağlama için kullanılacak ikinci bir soğutma maddesi kanalı ile CO2 soğutmayı tamamlayan bu yeni çözüm, örneğin yüksek dayanımlı alaşımlardan üretilen aşırı ısı dirençli türbin kanatlarının frezelenmesinde kullanılabilir. İki madde birbirinden tamamen ayrı olarak aktığından ve ancak takımın kesme kenarında birleştirilerek püskürtüldükleri için, son derece verimli bir yağlama etkisi elde edilir.

Walter AG Yönetim Kurulu Başkanı Mirko Merlo: “Bu ödülü aldığımız için çok sevinçliyiz, ancak sadece bununla yetinmeyeceğiz. Şu an Starrag ile birlikte CO2, aerosol ve hatta emülsiyonun aynı anda spindel’den aktığı 3-kanallı bir model üzerinde çalışıyoruz.”

Walter ileride kriyojenik soğutma modelli takımları Cryo•tecTM markası ile piyasaya sunacak. Starrag ise tezgahlarını halihazırda CO2 soğutma seçeneği ile sunuyor.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

4 Responses to İNNOVASYON ÖDÜLÜ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s