İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKEN RADİKAL ADIMLAR

Çalışma Bakanlığı, Türkiye’de iş kazaları nedeniyle artan yaralanma ve ölümleri azaltmak için radikal adım atıyor.

Bakanlık, iş güvenliği ve sağlığı zorunluğunu tüm işletmeleri kapsayacak. Oysa şu anda sadece 50 ve üzerinde eleman çalıştıran işletmeler için bu zorunluluk bulunuyor.

Bakanlık ayrıca, maden, inşaat ve metal sanayi sektörlerinde denetime ağırlık verileceğine dikkat çekti.

Yasal düzenleme yapıldığında bakkal, kasap, manav, oto tamircisi dahil olmak üzere bir kişilik işyerlerinde bile iş güvenliği tedbirleri almak zorunlu hale gelecek. Bu sayede 16 bin kişiye de yeni istihdam kapısı açılacak. Bakanlık, bu yıl üç sektörü yakın denetime alacak. ayrıca KOBİ denetimine de ağırlık verilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 11-15 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan 19.Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ve Fuarının tanıtımı için bir basın toplantısı düzenledi. Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak uluslararası toplantıya 120’ye yakın ülkeden kamu ve özel sektör yöneticileri, işçi ve işveren temsilcileri, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinden oluşan 20 bin kişinin geleceği bildirildi.

50 ŞARTI KALKACAK

İş kazalarının yüzde 98’inin KOBİ’lerde olmasına karşın, halen iş sağlığı ve iş güvenliği zorunluluğu sadece 50 ve üzeri sayıda işçi çalıştıran işletmeler için geçerli. İşte Bakanlık, bu çarpık durumu düzeltmek için bir yasa taslağı hazırladı. Taslak, iş güvenliği ve zorunluluğunda çalışan şartının tamamen kaldırılmasını öngörüyor.

Bakan Dinçer, sözkonusu yasal düzenlemenin seçimden sonra çıkabileceği bilgisi verirken, bu değişiklik yapıldığında 16 bin iş güvenliği
uzmanının çalışması gerekeceğini vurguladı. Bunun için de YÖK başta olmak üzere çok sayıda işbirliği çalışması yaptıklarını belirtti.

Bakan Dinçer, bir soru üzerine yeni düzenlemenin OSTİM ve İvedik patlamalarıyla ilgisi olmadığını vurguladı. İşletme belgesi olup olmamasıyla iş kazalarının ilgisi olmayacağını savunan Dinçer, işletme belgesi bana göre bürokratik bir süreçtir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda dinamik değil pasif sürece iten bir unsurdur. Bir kere dinamik dünyada işletmenin açılışı sırasında alınan o belgenin hükmünün kalmayacağını kabul etmeniz lazım. Oysa yeni bir makina, o belgenin hükmünü değiştirir. Makinenisi veya yerini değiştirdiğinde yeni tedbire ihtiyaç duymuyorsa orada sorun var demektir dedi.

‘İşletme belgesi iş kazası önlemez diyen Dinçer, kazayı önleyecek şeyin işadamlarının ve çalışanın hayatlarını ciddiye alması olduğunu söyledi. Ayrıca 1 milyon 300 bin işletmenin tamamına işletme belgesi alma zorunluluğu getirildiğinde, bakanlığın az sayıda yetkiliyle bunu yerine getirmesinin mümkün olmayacağını kaydetti.

Advertisements
This entry was posted in HABERLER. Bookmark the permalink.

4 Responses to İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKEN RADİKAL ADIMLAR

  1. BİLGİ İÇİN TEŞEKKURLER

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s